DuoCaffe
 
 
Warszawska Praga - zwiedzanie Warszawy, Ulica Ząbkowska, Ogród Zoologiczny w Warszawie, Fabryka Trzciny, Plaża nad Wisłą

Praga – jedna z najstarszych dzielnic Warszawy. Prawobrzeżna Praga przez stulecia była samodzielnym miastem, przyłączonym formalnie do Warszawy dopiero u schyłku XVIII wieku. Przez lata drugorzędna część miasta, w której funkcjonowały obok siebie trzy różne wyznania (katolicyzm, prawosławie i judaizm), ocalała od zniszczeń wojennych. Jest dziś fascynującą dzielnicą, którą artyści wybierają na atelier, galerie oraz alternatywne teatry. Powstały tu modne kluby i niezwykle specyficzny klimat, a obiekty postindustrialne zamieniono w centra kultury, kina, galerie i puby. Z drugiej strony to właśnie na Pradze spotkamy wiele ulic, które w całości zachowały dawną zabudowę, odnajdziemy dawne latarnie i przedwojenne bruki.

Ulica Ząbkowska
Część starej dzielnicy z bardzo wątpliwą reputacją, która powoli staje się główną atrakcją prawobrzeżnej Warszawy. Niektóre miejsca, które warto odwiedzić, to dawna 19 wieczna fabryka wódki "Koneser" ze słynną galerią fotograficzną - Luksfera.

Bazar Różyckiego
Legendarne miejsce handlu starej Pragi, kwintesencja lokalnego klimatu. Tu po II Wojnie Światowej można było kupić wszystko.

Ogród Zoologiczny w Warszawie
Miejski Ogród Zoologiczny został otwarty 11 marca 1928 roku , a jego pierwszym dyrektorem był Wenanty Burdziński. Obszar parku obejmował około 40 hektarów, a jego mieszkańcami były zwierzęta przekazane Ogrodowi przez Muzeum Pedagogiczne a także odkupione od M. Pągowskiego (który utworzył ZOO przy ul. Koszykowej). Eksponowanych było 500 okazów, przede wszystkim fauny krajowej. W 1937 roku urodziła się słonica indyjska Tuzinka - ulubienica zwiedzajacych.
W czasie II wojny światowej teren ZOO został zniszczony, zwierzeta zginęły lub zostały wywiezione do Rzeszy. Ponowne otwarcie Ogrodu nastąpiło w 1948 roku.
W 1956 roku wietnamscy rewolucjoniści w podziękowaniu za służbę transportową statku MS “Kiliński” Polskich Linii Oceanicznych, który w latach 1954-1956 przetransportował ponad 100 tysięcy osób z południa na północ Wietnamu tuż przed wybuchem wojny wietnamskiej, podarowali ZOO słonia indyjskiego o imieniu Partyzant. W warszawskim Ogrodzie Zoologicznym przeżył on dwa lata.
Obecnie ZOO zajmuje powierzchnię ok. 32 hektarów, mieszka w nim 3646 osobników - przedstawicieli 489 gatunków (stan na styczeń 2007).

Fabryka Trzciny
Ostatnio najbardziej "trendy" miejsce w Warszawie, ulokowane w opuszczonej starej fabryce marmolady, konserw, a potem obuwia sportowego. Miejsce to odkrył i przekształcił w Centrum Artystyczne kompozytor, producent muzyczny i telewizyjny – Wojciech Trzciński. Teraz mieszczą się tutaj galerie, teatr, sala klubowa, sala widowiskowa, restauracja oraz trzy bary. Centrum Artystyczne "Fabryka Trzciny" to miejsce, na które Warszawa czekała od dawna.

Plaża nad Wisłą
ul. Wybrzeże Helskie 1/5
Kilkusetmetrowa plaża (czynna w sezonie letnim) pozwala na wiele rozrywek – leżaki, wiklinowe kosze oraz boiska do siatkówki i badmintona, a wieczorami muzyka najlepszych dj’ów. Wszystkich z pewnością zauroczy też, widziana stąd w całej okazałości, jedna z najładniejszych panoram Starówki.
Nad Wisłą znajdują się jeszcze dwie plaże: na cyplu Czerniakowskim i przy ulicy Wał Miedzeszyński, na wysokości ulicy Krynicznej.

Alternatywne zwiedzanie Pragi
Praskie klatki schodowe
Praskie klatki kryją w sobie prawdziwe perełki: rubaszne aniołki wymalowane na plafonach, kapliczki z czasów okupacji, secesyjne ornamenty na drzwiach i bramach, kafle z wiejskimi pejzażami.

Praskie Matki Boskie
Otoczone śmietnikami, samochodami, ozdabiane kwiatami, choinkami, plastikowymi ozdobami, czasem tylko chwastem. Czasem istnieją dzięki nowym mieszkańcom dzielnicy - artystom. Wiele znika razem z wyburzanymi kamienicami, umierają razem z praskimi seniorami.

Meksykańskie, Luksusowe, Śmietnikowe – w wizerunkach Matki Boskiej i kapliczkach jej poświęconych, odbijają się burzliwe dzieje miasta i mieszkańców. Podczas spaceru odkryjemy historie przedwojenne, okupacyjne i powojenne. Zajrzymy na podwórka, w których kapliczek już nie ma i na takie, na których nie dawno się pojawiły. Kilkanaście kapliczek zachowanych w różnym stopniu: pięknych rzeźb z aureolą żarówek, spontanicznie ozdabianych, wychuchanych, a także zaniedbanych i zapomnianych.

więcej o alternatywnej warszawie : http://warsoff.blox.pl/html
 

Jeżeli Chcesz zwiedzić Warszawę skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zaplanować trasę zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem, zarezerwujemy bilety wstępu, noclegi, wyżywienie zgodnie z podanymi przez Ciebie wymaganiami  
22 299 09 79 lub 662 247 787  e-mail wycieczki@viapolonia.pl

 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry