DuoCaffe
 
 
Kampinowski Park Narodowy - zwiedzanie okolic Warszawy - wycieczki szkolne

Kampinoski Park Narodowy leży w województwie mazowieckim, na północny - zachód od Warszawy, z którą bezpośrednio sąsiaduje. Drugi co do wielkości park narodowy w Polsce i jedyny w Europie położony w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy państwa. Obejmuje fragment pradoliny Wisły w Kotlinie Warszawskiej, gdzie występuje duży kompleks leśny Puszcza Kampinoska.
W Parku mają swoją siedzibę tysięce gatunków flory i fauny. Na terenie parku żyje ponad pięć tysięcy gatunków zwierząt, w tym: łoś, bóbr, ryś, orlik krzykliwy, bocian czarny, żuraw.
Największym wśród ssaków jest łoś, którego wizerunek stał się godłem KPN. Głównymi elementami krajobrazu Parku są kontrastujące ze sobą wydmy i bagna.  

 


Turystyka, edukacja, monitoring środowiska

W Parku dozwolona jest turystyka krajoznawcza (piesza, rowerowa i konna, zimą także narciarska). Służą jej znakowane szlaki turystyczne o długości około 360 km oraz ponad 200-kilometrowy tzw. Kampinoski Szlak Rowerowy. Dla obsługi ruchu turystycznego urządzono na obrzeżach Parku 15 parkingów samochodowych, 6 pól wypoczynkowych, tereny biwakowe. Park odwiedzany jest głównie w dni wolne od pracy.
W okresie wiosenno - letnim bardzo atrakcyjnym środkiem dojazdu na północno - zachodni skraj Parku, do Wilcza Tułowskiego, jest zabytkowa kolej wąskotorowa z Sochaczewa (w Sochaczewie przy ul. Towarowej 7 mieści się największe w Europie Muzeum Kolei Wąskotorowej).
Działalność edukacyjną park prowadzi w dwu placówkach: Ośrodku Dydaktyczno - Muzealnym w Granicy k. Kampinosu oraz Centrum Edukacji w Izabelinie przy ul. Tetmajera 38. Zadania naukowe spoczywają na Dziale Nauki i Monitoringu Przyrody. Stacja Bazowa Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego "Pożary", wchodzi w skład państwowej sieci monitoringu środowiska.Jeżeli Chcesz zwiedzić Kampinoski Park Narodowy skontaktuj się z nami . Pomożemy Ci zaplanować trasę zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem, zarezerwujemy bilety wstępu, noclegi, wyżywienie zgodnie z podanymi przez Ciebie wymaganiami  22 299 09 79 lub 662 247 787  e-mail wycieczki@viapolonia.pl


Kampinowski Park Narodowy - Przykładowy program wycieczki szkolnej

 

Kampinos – Oferta wycieczki koleją wąskotorową w Sochaczewie


ok. godz. 8.00 wujazd spod szkoły

godz. 9.20 zwiedzanie muzeum

godz. 10.00 odjazd pociągu do Wilcz Tułowskich

godz. 11.15 przyjazd do Wilcz Tułowskich i spacer ścieżkami Puszczy Kampinowskiej

godz 12.10-13.30 przyjazd do Tułowic i ognisko w Osadzie Puszczańskiej

13.40-14.40 przyjazd z Tułowic do Sochaczewa

ok godz 16 przyjazd pod szkołę 

Kampinos – lekcja ekologii


ok. godz. 9.00 wujazd spod szkoły

godz. 10-13.00

Zajęcia na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego

Zajęcia dzielą się na części:


Kameralną na terenie Dydaktyczno – Muzealnego Ośrodka Edukacji

  • zajęcia ilustrowane zdjęciami, slajdami , filmami i eksponatami, wykłady


Część terenowa na terenie Puszczy

  • praca w grupach na leśnych szlakach gdzie młodzież poznaje środowisko leśne, zwierzęta, rośliny, obieg materii w przyrodzie

ok. godz. 13.00 - ognisko 

ok. godz. 15.00 – przyjazd pod szkołę 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry