DuoCaffe
 
 
Królikarnia - Warszawa zabytki
Królikarnia – klasycystyczny pałac w Warszawie, wzniesiony w latach 1782-1786, położony przy ul. Puławskiej 113a na Mokotowie u szczytu skarpy wiślanej. Jego nazwa pochodzi z czasów saskich, kiedy to znajdował się tu zwierzyniec, w którym polowano na króliki.
W Królikarni odbywają się czasowe wystawy prezentujące polskich i zagranicznych artystów współczesnych w pokazach indywidualnych i zbiorowych. Przykładami ważnych ekspozycji z czasów, gdy kuratorem Królikarni był Piotr Szubert (do 2001 roku), mogą być: wystawa Krzysztofa Bednarskiego "Słoneczne pasaże" (1995), monograficzna wystawa Antoniego Mikołajczyka (1998) oraz wystawa polskich i niemieckich artystów Transfer (1998). W roku 2001 miała tu miejsce przygotowana we współpracy z Kunsthalle Baden - Baden zbiorowa wystawa pt. Na wolności/ W końcu. Sztuka polska po 1989 roku, która stanowiła próbę podsumowania najważniejszych zjawisk artystycznych w Polsce minionej właśnie dekady.
W ostatnich latach, kiedy kuratorem Królikarni jest Radosław Mleczko, w Królikarni odbyły się m. in. takie wystawy: Georg Baselitz. Grafika z lat 1965-1992; Pejzaż semiotyczny. Polska/Austria; Pan Picasso i ja. Recepcja twórczości Pabla Picassa w sztuce polskiej XX wieku; Pro Picturae; Rzeźbiarze-fotografują; Przekształcenia. Andrzej Wróblewski 1956-1957.

W Królikarni powstaje obecnie projekt architektoniczny harmonijnie łączący klasykę z współczesnością. Jego elementem jest remont zabytkowej kuchni. W efekcie przebudowy kuchnia, pałac i podziemie zostaną połączone, powstanie nowa przestrzeń do realizacji działań artystycznych.

Królikarnia organizuje także koncerty, spotkania, konferencje i imprezy plenerowe.

Wydaje katalogi, druki ulotne.

Rzeźba, malarstwo, grafika, instalacja, sztuka obiektu, fotografia, performance, film, sztuka wideo.

http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/


Jeżeli Chcesz zwiedzić Warszawę w grupie skontaktuj się z nami . Pomożemy Ci zaplanować trasę zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem, zarezerwujemy bilety wstępu, noclegi, wyżywienie zgodnie z podanymi przez Ciebie wymaganiami  22 299 09 79 lub 662 247 787  e-mail wycieczki@viapolonia.pl
 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry