DuoCaffe
 
 
W księstwie mazowieckim

Trasa: Czersk → Boguszyce → Tomaszów Maz.

Program: Zamek z XIV w. → renesansowy drewniany kościół → Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy
Czersk – zamek z XIV w.
Czersk był jedną z najświetniejszych i najpotężniejszych warowni Księstwa Mazowieckiego. Zrekonstruowane trzy wysokie wieże dumnie wznoszą się nad wiślaną skarpą. Zamek wybudowano na miejscu starszego drewnianego grodu z rozkazu księcia Mazowsza – Janusza I w latach 80 –tych XIV stulecia. Wysokie mury bronione przez najeżone blankami i strzelnicami baszty, miały się oprzeć każdemu najeźdźcy. Zamek posiadał dość nietypowe więzienie. Skazańców wprowadzano na szczyt tzw. Wieży Wschodniej i w wiklinowym koszu spuszczano kilkanaście metrów niżej, gdzie w zimnie wilgoci odbywali karę. Prawdopodobnie w tym lochu Konrad Mazowiecki więził swego politycznego wroga – Henryka Brodatego. Oczywiście jak każdy zamek również i ten ma swojego ducha. Jest nim królowa Bona, która jako Biała Dama do dzisiaj poszukuje rozsypanych fragmentów drogocennego naszyjnika.
Boguszyce – drewniany kościół z XVI w.
Ten modrzewiowy kościół należy do unikatowych przykładów sakralnego budownictwa drewnianego w Polsce. Ufundowany został w 1558 r. nadal jeszcze w stylu późnogotyckim. Najcenniejszy element budowli znajduje się w środku. Ściany i strop kościoła pokryte są bowiem przepiękna renesansową polichromią. Obejrzeć można m.in. sceny ze Starego i Nowego Testamentu, figurki zwierząt grających na instrumentach (wyróżniają się tutaj przedstawienia świni grającej na bębenku i kozy na mandolinie!), oraz kasetony zdobione rozetami kwiatowymi i owocowymi. Rangę wnętrza podnoszą zachowane późnogotyckie rzeźbione i malowane tryptyki (XVI w.), poliptyk (1558 – J. Jantas) oraz barokowe ołtarze (XVIII w.).

Tomaszów Mazowiecki – Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy
Niebieskie Źródła są wyjątkowym rezerwatem przyrody chroniącym unikatowe źródła. Źródła to dwa krasowe wywierzyska oddzielone od siebie wyspą. W każdym pulsuje obok siebie po kilkanaście gejzerów. Drgający piasek, oglądany przez taflę wody posiada niepowtarzalną barwę o różnych odcieniach błękitu. Wody źródeł otoczone są wspaniałą szatą roślinną (rośnie tam m.in. słynna rosiczka), są także schronieniem dla rzadkiego ptactwa wodnego jak np. cyranki, łyski, zimorodka i oczywiście łabędzia.
Skansen Rzeki Pilicy położony w bezpośrednim sąsiedztwie Niebieskich Źródeł jest nową i oryginalną atrakcją turystyczną tego regionu. Obejrzeć w nim można m.in. całkowicie zrekonstruowany drewniany XIX – wieczny młyn wodny, ponad stuletnie statki, czy wygódkę wykonaną specjalnie na zamówienie rosyjskiego cara Aleksandra III. A teraz coś dla płci męskiej! Spektakularny dział skansenu stanowią wydobywane z Pilicy militaria. Wśród wielu eksponatów wymienić można jedyny zachowany na świecie niemiecki transporter artylerii. Eksponowane wyposażenie osobiste żołnierzy z okresu wojny można nawet samemu wziąć do ręki! 

 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry