DuoCaffe
 
 
Szlakiem Henryka Sienkiewicza

Trasa: Oblęgorek → Tokarnia / Podzamcze Piekoszowskie

Program: Dwór Henryka Sienkiewicza → Muzeum Wsi Kieleckiej / Magnacka Rezydencja Tarłów



Oblęgorek – Muzeum Henryka Sienkiewicza
„Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych. Drzewa bardzo porosły, park jest ogromny, kwiatów mnóstwo, a jabłonie, grusze i śliwy gną się literalnie pod ciężarem owoców”- tak pisał o swoim nowym domu Sienkiewicz. Obecnie w dworku znajduje się muzeum pisarza. Co ciekawe ekspozycja wnętrz pozostała niezmieniona od czasu śmierci artysty. Pokoje wypełnione są eksponatami związanymi z życiem prywatnym autora Krzyżaków i Trylogii. Wokół pałacu znajduje się piękny, stary park, z potężnymi wierzbami, dębami, lipami, klonami, rosną tu także modrzewie i cisy.

Tokarnia – skansen wsi kieleckiej

Dziewiętnastowieczna apteka z pełnym zaopatrzeniem w tajemnicze płyny, dom szewca, sklepik sprzed dwóch stuleci, izbę szkolną, dom zielarki pełen suszonych ziół, folwark szlachecki z 1812 r. - to wszystko zobaczyć można w przepięknym skansenie niedaleko Kielc. Wnętrza wyglądają tak jakby czas zatrzymał się w wieku XVIII i XIX w. Atrakcyjność miejsca z pewnością podnoszą regularnie organizowane imprezy plenerowe, na które przyjeżdżają mistrzowie dawnych i zapomnianych już rzemiosł, czy zespoły prezentujące muzykę ludową.

Podzamcze Piekoszowskie – rezydencja magnacka
Ten wspaniały pałac powstał z powodu ... urażonej dumy wojewody sandomierskiego Aleksandra Tarły. Ów małopolski magnat podczas uczty na zamku kieleckim zaprosił krakowskiego biskupa do siebie w odwiedziny. Z wrodzoną sobie skromnością duchowny rzekł: „Po chałupach nie jeżdżę”. Głęboko dotknięty Tarło zripostował: „Zapraszam zatem ekscelencję do siebie do Piekoszowa za dwa lata, do takiego samego pałacu, jaki ekscelencja tu posiadasz”. Budowlę wzniesiono w latach 1645-50 kosztem 30 wsi! Konstrukcja utrzymana w stylu włoskiego baroku spełniała zarazem funkcję obronne i otwartego pałacu, zaś swoimi wymiarami i wyposażeniem była niemal kopią pałacu dumnego biskupa.
 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry