Szekspir i Niebieskie Źródła
Trasa: Rawa Maz. → Tomaszów Maz. → Inowłódz
Program: Zamek książąt mazowieckich → Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy → romański kościół św. Idziego
Rawa Mazowiecka – zamek książąt mazowieckich
Niewiele osób zdaję sobie sprawę, że wybudowany w końcu XIV w. przez księcia Siemowita IV gotycki zamek stał się widownią miłosnego dramatu, który odbił się szerokim echem nie tylko w Polce ale również.... w Anglii! Istnieje bowiem hipoteza, iż dramat Shakespeare`a „Zimowa opowieść” oparty jest na motywach zaczerpniętych z tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w rodzinie księcia Siemowita III właśnie na zamku w Rawie. W samej warowni, której dominującym elementem jest ponad 20 – metrowej wysokości wieża, gdzie w XVI wieku przechowywano tzw skarbiec kwarciany. Zwracającym uwagę elementem jest nadbudówka na fasadzie wieży (tzw wykusz). Prócz funkcji obronnych pełnił również rolę zamkowej.... toalety.
Tomaszów Mazowiecki – Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy
Niebieskie Źródła są wyjątkowym rezerwatem przyrody chroniącym unikatowe źródła. Źródła to dwa krasowe wywierzyska oddzielone od siebie wyspą. W każdym pulsuje obok siebie po kilkanaście gejzerów. Drgający piasek, oglądany przez taflę wody posiada niepowtarzalną barwę o różnych odcieniach błękitu. Wody źródeł otoczone są wspaniałą szatą roślinną (rośnie tam m.in. słynna rosiczka), są także schronieniem dla rzadkiego ptactwa wodnego jak np. cyranki, łyski, zimorodka i oczywiście łabędzia.
Skansen Rzeki Pilicy położony w bezpośrednim sąsiedztwie Niebieskich Źródeł jest nową i oryginalną atrakcją turystyczną tego regionu. Obejrzeć w nim można m.in. całkowicie zrekonstruowany drewniany XIX – wieczny młyn wodny, ponad stuletnie statki, czy wygódkę wykonaną specjalnie na zamówienie rosyjskiego cara Aleksandra III. A teraz coś dla płci męskiej! Spektakularny dział skansenu stanowią wydobywane z Pilicy militaria. Wśród wielu eksponatów wymienić można jedyny zachowany na świecie niemiecki transporter artylerii. Eksponowane wyposażenie osobiste żołnierzy z okresu wojny można nawet samemu wziąć do ręki!
Inowłódz - romański kościół św. Idziego
Bolesław książę wsławiony z daru Boga narodzony, modły świętego Idziego przyczyną narodzin jego – tak rozpoczyna się „Kronika Polska” autorstwa pierwszego kronikarza dziejów państwa polskiego – Galla Anonima. Bolesław Krzywousty, bo o nim mowa, miał się narodzić dzięki wstawiennictwu św. Idziego. Jak głosi ustna tradycja, w podzięce za ów cud jego ojciec - Władysław Herman miał ufundować ten przepięknie położony niewielki kościółek w roku 1082. Ten jednonawowa romańską świątynię, zbudowano z miejscowego czerwonego piaskowca. We wnętrzu zwraca uwagę tzw. empora (trybuna dla ówczesnych elit), krucyfiks z XV w. i posadzka z ornamentowanych fryzów. Surowe i pełne nastroju wnętrze w pełni odpowiada mistycznej atmosferze średniowiecza. Do dziś nie ma tam oświetlenia elektrycznego. Obiekt położony jest na wysokim cyplu, z którego roztacza się przepiękny widok na dolinę Pilicy.