Trasa: Sierpc → Ciechanów
Program: Muzeum Wsi Mazowieckiej → zamek królowej Bony
Uwagi: Na terenie skansenu organizuje się lekcje muzealne jak np. „Zwyczaje świąteczne okresu wiosennego”, „Od ziarna do chleba” i wiele innych. Regularnie odbywają się także wspaniałe imprezy plenerowe jak np. dzień dziecka, miodobranie, powitanie wiosny i inne. Grupy prosimy zgłaszać z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Szczegóły oferty w naszym biurze.
Sierpc - Muzeum Wsi Mazowieckiej
Sierpecki skansen znaczenie różni się od innych tego typu obiektów. Przede wszystkim tym, że cały czas tętni w nim życie. Zwiedzając kolejne zabudowania wśród sadów, pól i przydomowych ogródków, łatwo wyobrazić sobie, jak wyglądało ówczesne codzienne życie, praca i obyczaje. Do zwiedzania udostępnione jest 11 zagród w układzie wiejskim prezentujących tradycyjną kulturę ludową od poł. XIX do lat 50 XX wieku, zespół karczemny z XVIII w oraz w zespole dworskim siedemnastowieczna kaplica. Pełne wyposażenia wnętrza zabudowań stwarzają wrażenie życia i obecności ludzi. Przedłużeniem ekspozycji są podwórza z gołębnikami, studniami, pasiekami, piwnicami i biegającymi w zagrodach zwierzętami hodowlanymi. W skansenie można pojeździć konno, przejechać się bryczką czy upiec kiełbaski na ognisku. Skansen był również miejscem realizacji wielu słynnych filmów jak np. „Ogniem i Mieczem” czy „Pan Tadeusz”.
Ciechanów – zamek z XV w.
W skarbcu ciechanowskim znajdowały się wspaniałe, drogimi kamieniami i złotem wyszywane szaty księcia i jego rodziny: trzewiki haftowane, drogocenne miecze, pochwy, rzędy końskie, pierścienie, naszyjniki... – tak opisywano wyposażenie zamku w okresie, kiedy był własnością słynnej królowej Bony. Warownia powstała na początku lat 20 – tych XV w. z uwagi na stałe zagrożenie ze strony odwetowych najazdów krzyżackich po grunwaldzkiej porażce. Ze względu na podmokły teren, nawieziono ogromne ilości żwiru, cegieł i drewna i dopiero na tak przygotowanej wyspie wzniesiono czworobok murów, dwie wieżę i dom książęcy. Wjazd prowadził przez most zwodzony ponad szeroką na 18 metrów fosą. O tym jak ważna to była warownia świadczy suma wydana na jej rozbudowę. Przystosowanie rezydencji kosztowało Bonę aż kilkaset florenów (prawie 3 kg czystego złota!). Dziś zwiedzać można obydwie baszty i podziemia Domu Wielkiego z wystawami różnych rodzajów broni białej, palnej i uzbrojenia ochronnego. Uwagę zwracają dwa średniowieczne miecze wydobyte z zamkowej fosy oraz tajemnicze godło wijącej się żmii umieszczony nad zamkową bramą. Jest to herb rodziny Sforzów z Mediolanu, z której wywodziła się żona Zygmunta I Starego – królowa Bona. |