DuoCaffe
 
 
Trasa: Nieborów → Arkadia → Maurzyce

Program: Barokowy pałac i francuski ogród → park romantyczny → skansen budownictwa łowickiego
Nieborów – barokowy pałac Radziwiłłów i park w stylu francuskim
Ta reprezentacyjna siedziba słynnego rodu Radziwiłłów dostała się w ich posiadanie w wyniku ...zdrady! W roku 1774 Hieronim Radziwiłł zakupił posiadłość w Nieborowie za pieniądze, które dostał za podpis pod traktatem rozbiorowym. Ów „samolub, zły i nieuczynny obywatel”, jak pisano o Hieronimie, namiętnie interesował się sztuką, co zaowocowało wspaniałym wystrojem pałacu. Wnętrza zdobią angielskie i francuskie meble, dzieła europejskich malarzy, srebra i kunsztownie zdobiona porcelana. Wokół pałacu rozłożył się rozległy ogród zaprojektowany we francuskim stylu. Dokładnie i precyzyjnie przystrzyżone szpalery bukszpanu, grabów i lip wytyczają kolejne ogrodowe aleje.

Arkadia – romantyczny park
Koniecznie należy zobaczyć położony 4 km od Nieborowa XVIII – wieczny park w Arkadii (zabytek klasy „0”), który jest zupełnym przeciwieństwem wypielęgnowanego ogrodu w stylu francuskim. Zamiast geometrycznych kształtów mamy zaczarowany, romantyczny las. Wśród gęstej zieleni kryją się egipskie sfinksy, gotyckie wieżyczki, portyki, greckie świątynie i akwedukty. Inna osobliwością są kamienne „baby” – kultowe rzeźby z XII i XIII w., sprowadzone specjalnie z Podola.

Maurzyce k. Łowicza – skansen budownictwa łowickiego
Niedaleko Łowicza znajduje się atrakcyjny skansen architektury drewnianej charakterystycznej dla dawnego księstwa łowickiego. Warto pamiętać, że właściwie jedyną wyróżniającą się kulturą ludową Mazowsza jest właśnie kultura łowicka. Dlatego warto zobaczyć jak niegdyś wyglądało życie codzienne na tych terenach. Na co warto zwrócić uwagę? Prócz licznych gospodarstw chłopskich znajduje się tam również świetnie zachowany wiatrak z końca XIX w. oraz ekspozycja szkoły wiejskiej z okresu międzywojennego. Z pewnością ważny dla turystów będzie fakt, że do każdego z budynków można wejść i obejrzeć jego kolorowe wnętrze.

 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry