DuoCaffe
 
 
Warownia w Malborku



Trasa: Malbork

Program: Zwiedzanie zamku (ok. 3 godz.), na życzenie szkoły odbędą się zajęcia edukacyjne

Uwagi: Chęć udziału w zajęciach edukacyjnych prosimy zgłaszać z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.



Chyba każdy słyszał o potężnym Zakonie Krzyżackim i jego niezdobytej stolicy – Malborku. Malborska warownia jest pewnością największym w Polce i prawdopodobnie również w Europie gotyckim zamkiem, który na stałe wpisał się w krajobraz Żuław Wiślanych. Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwany w Polsce Krzyżakami został założony w Akce pod koniec XII w., w okresie wypraw krzyżowych. W 1226 r. przybyli do Polski, zaproszeni przez Konrada Mazowieckiego by bronić ziem płn. Mazowsza przed najazdami pogańskich Prusów. Z perspektywy czasu, dziwnie i śmiesznie brzmi wzmianka, iż na początku przybyło ich zaledwie dwóch. Jak wiemy dość szybko zdołali zająć prawie całe Pomorze, gdzie stworzyli doskonale zorganizowane państwo. Kluczem do zwycięstwa okazała się sieć znakomicie rozlokowanych i ufortyfikowanych zamków. Ten największy i najwspanialszy w Malborku powstawał etapami przez ponad 100 lat. Zamek składa się z trzech oddzielnych części, otoczonych grubymi murami.

Zamek Niski jest najmłodszą częścią warowni powstałą dopiero w XIV w. Tam znajdowały się stajnie, koszary dla knechtów, zbrojownie i domy mieszkalne dla służby. Przechodząc przez potężną bramę, po drewnianym moście wchodzimy do dawnego serca państwa krzyżackiego.

Zamek Średni
Na prawo od bramy wznosi się perła architektury gotyckiej – Pałac Wielkich Mistrzów. Prócz wspaniałych wnętrz trzeba zwrócić uwagę na dwie arcyciekawe rzeczy. W refektarzu letnim, w ścianie nad kominkiem widać... wbitą kamienną armatnią kulę, z którą wiąże się wspaniała legenda o oblężeniu Malborka zaraz po bitwie pod Grunwaldem. A teraz spójrzcie państwo pod nogi. Te tajemnicze otwory to część skomplikowanych instalacji centralnego ogrzewania, które zapewniały w zimie temperaturę 20 o C.

Zamek Wysoki
Przechodząc drewnianym mostem nad fosą, niejednemu turyście zakręciło się w głowie od wysokości. Po przejściu przez bramę znajdujemy się na dziedzińcu otoczonym z czterech stron dwupoziomowymi krużgankami. Tu znajduje się zamkowa katedra, skarbiec, kuchnie i jadalnie konwentu. Ciekawostką jest swoisty drogowskaz – mały diabełek kucający nad wiaderkiem. Wskazuje drogę do gdaniska – położonej kilkadziesiąt metrów od zamku samotnej wieży, do której prowadzi wąski, arkadowy krużganek. Pełniła rolę miejsca ostatniej obrony i średniowiecznego sanitariatu. Wymienione miejsca to tylko przykłady spośród wielu komnat i tajemniczych zakamarków czekających na zwiedzającego.

Zamek w Malborku od roku 1997 znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa kultury UNESCO. Pomimo sędziwego wieku (ponad 700 lat!) warownia ciągle tętni życiem. Organizowane wystawy, pokazy i liczne atrakcje, przyciągają turystów z całego świata. Najsłynniejszym i najbardziej spektakularnym widowiskiem jest lipcowe Oblężenie Malborka. Trwający dwa dni festyn połączony z pokazami walk rycerskich kończy się walnym szturmem setek wojów na zamkowe mury... tego nie da zapomnieć. Wokół zamku powstało mnóstwo sklepów z pamiątkami, w których zaopatrzyć się można i w kolorowe przewodniki i w... krzyżackie płaszcze. Głodni po długim zwiedzaniu turyści, pożywić się mogą w jednej z liczy.
 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry