DuoCaffe
 
 
Toruń – gotyckie miasto
Trasa: Toruń

Program: Rynek Staromiejski → Krzywa Wieża → Dom Mikołaja Kopernika → kościół p.w. św. Janów → zamek krzyżacki → planetarium

Uwagi: Zwiedzanie planetarium prosimy zgłaszać z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem. Nowość w planetarium – interaktywne orbitarium z modelem sondy kosmicznej!


Toruń jest jednym z najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki miast polskich. Na pytanie: „z czym Pani/Panu kojarzy się Toruń” najczęściej padająca odpowiedź brzmi : „z miejscem urodzenia Kopernika i piernikami”. To prawda, ale to tylko niewielka część spośród wielu atrakcji i tajemnic czekających na turystę w tym historycznym mieście. Pierwsza stała osada pojawiła się w tym miejscu już w VIII w. n.e., ale akt lokacyjny miasta datuje się na rok 1233. Toruń pierwotnie należał do Krzyżaków i szybko stało się jednym z ważniejszych centrów handlu ówczesnej Europy. Wtedy to powstało Stare Miasto, które wraz z Nowym Miastem i krzyżackim zamkiem stanowi jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów osadniczych. Pomimo wojen szwedzkich XVII i XVIII w. i zaborów miasto systematycznie się rozbudowuje. Na szczęście nie uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej, dlatego zabytki, które dziś podziwiamy istnieją w swej pierwotnej i oryginalnej formie. Tych najcenniejszych, tzw. klasy „0” jest tu aż pięć. Dlatego też Toruń co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata.

Co trzeba zwiedzić:

Rynek Staromiejski
Ten kwadratowy plac od XIII w. do dzisiaj stanowi centralny punkt spotkań mieszkańców Torunia i turystów. W pobliżu rynku znajdziemy:

Ratusz Staromiejski
Obiekt uznawany jest za perłę średniowiecznej gotyckiej architektury świeckiej w Europie. To tutaj handlowano, ucztowano ale i uczestniczono w miejskich egzekucjach. Obecnie jest to siedziba Muzeum. Ekspozycja została podporządkowana zabytkowym wnętrzom budynku, co niesamowicie oddaje atmosferę gotyckiego Torunia. Podziwiać można m.in. największy w Polsce zbiór średniowiecznych witraży.

Posąg słynnego astronoma Mikołaja Kopernika odlany z brązu w połowie XIX w. stoi tuż przed wejściem do ratusza. 

Krzywą Wieżę
napotkamy w południowo – zachodnim narożniku murów obronnych. Budynek jest jednym z bardziej oryginalnych budynków, zapewne z racji osobliwego przechyłu, jaki powstał na skutek ruchów podłoża. Warto wspomnieć iż w Europie są tylko trzy krzywe wieże: pierwsza w Pizie we Włoszech i dwie w Polsce. Jedną z nich jest właśnie toruńska baszta. Dwie gotyckie kamienice napotkamy idąc ulicą Kopernika w kierunku katedry p.w. Św. Janów. W tej oznaczonej numerem 15 przyszedł na świat Mikołaj Kopernik. Obecnie mieści się tam muzeum naszego astronoma, gdzie prócz zabytków związanych z uczonym obserwować można świetnie zachowany średniowieczny układ wnętrz i część wyposażenia z epoki.

Dawna fara Starego Miasta p.w. Świętych Janów powstała w 1260 r., zaś swój obecny kształt uzyskała w XV w. Na monumentalnej wieży znajduje się drugi co do wielkości dzwon w Polsce odlany w 1500 r., zwany Tuba Dei. Wewnątrz zobaczymy m.in. chrzcielnicę, w której sakrament przyjmował Mikołaj Kopernik oraz wspaniale zdobiony późnogotycki ołtarz główny. 
Ruiny krzyżackiego zamku
są kolejną atrakcją, którą możemy zwiedzić. Wśród licznych detali architektonicznych zachowała się wieża gdanisko, mury, piwnice, posadzki. Za niewielką opłatą można nawet oddać kilka strzałów z łuku. 
Kościół Najświętszej Marii Panny to trójnawowa gotycka świątynia, której nie wolno przeoczyć. Będąc w środku należy zwrócić uwagę na wspaniałe sklepienie gwiaździste podparte strzelistymi filarami. Na ścianach widnieją malowidła z końca XIV w., zaś w ciemnej niszy prezbiterium obejrzeć można barokowe epitafium Anny Wazówny.

Planetarium to miejsce niezwykłe. Połączenie mocy kilku projektorów, obrazu slajdowego, ruchomego obrazu wideo oraz dochodzącej zewsząd muzyki, daje niezwykłe wrażenie osobistego przebywania we wszechświecie. Tegoroczną nowością jest orbitarium, w którym znajduje się model sondy kosmicznej w skali 1:2, którym można sterować!

Niemożliwością jest dokładne zwiedzenie Torunia w ciągu jednego dnia. Magia tego miejsca powoduje, iż turyści powracają tu po wielokroć...
 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry