DuoCaffe
 
 
Polskie Soplicowo i Pan Twardowski


Trasa: Sucha → Liw → Węgrów

Program: Muzeum Architektury Drewnianej → zamek z XV w → barokowy kościół z lustrem Twardowskiego

Uwagi: Odkryj z nami tajemnice archeologii! Na przełomie maja i czerwca na zamku w Liwiu odbywa się w regularnie festyn archeologiczny obejmujący: prezentację zwyczajów, rzemiosła, uzbrojenia i metod walk w Polsce od okresu wczesnego średniowiecza do XVII wieku – epoki szlacheckiej oraz zaznajomienie uczniów z pracą archeologa. Serdecznie zapraszamy!



Sucha – Muzeum Architektury Drewnianej
Sub veteri tectu sed parentali (Pod starym, lecz ojczystym dachem) – głosi napis nad wejściem do modrzewiowego dworku wzniesionego w 1743 r., zwanego również „polskim Soplicowem”. Pieczołowicie odrestaurowane wnętrza, bogaty księgozbiór biblioteczny, szlacheckie obrazy, stylowe meble – słowem wszystko co nawiązuje do klimatu polskiego dworku szlacheckiego. Dwór stoi na terenie rozległego ogrodu, na którym znajduje się również kompleks unikatowych drewnianych budowli charakterystycznych dla ziemi mazowieckiej ostatnich dwóch stuleci. Jest ich już ponad 20. Skansen zaprasza również dzieci na konną przejażdżkę oraz pieczenie kiełbasek (własnych) przy ognisku.

Liw - zamek z XV w.



Nazwa Liw wywodzi się od bałtyjskiego wyrazu „lewens” oznaczającego bagno lub mokradło. Na takim właśnie terenie, otoczony z trzech stron trzęsawiskami stanęła potężna warownia strzegąca Mazowsze przed najazdami Litwinów, Jadźwingów i Rusinów. Gotycki zamek wybudowany w latach 1422 – 1429 posiadał wysokie na 6 metrów mury zwieńczone blankami (krenelażem) i potężną ośmioboczną wieżę bramną, przystosowaną do użycia broni palnej. Jak każde stare zamczysko również i Liw nawiedzany jest przez duchy. Jednym z nich jest widmo niewinnie oskarżonej o zdradę i ściętej Ludwiki Kuczyńskiej, ukazującej się pod postacią Żółtej Damy. Inna legenda mówi o skarbach królowej Bony, ukrytych gdzieś w zamkowych lochach. Obecnie na miejscu domu średniowiecznego mieści się zbudowany w 1792 barokowy dworek. Jego wnętrza zajmuje Muzeum – Zbrojownia posiadająca bogate zbiory oręża z XV – XX w i kolekcję portretu sarmackiego.

Węgrów – barokowy kościół
Jak głosi tradycja Napoleon ujrzał w lustrze z Węgrowa swoją przyszłość: odwrót spod Moskwy i śmierć. Z kolei Zygmuntowi Augustowi ukazać się miał duch zmarłej żony Barbary Radziwiłłówny. Tak działało owiane legendami zwierciadło mistrza Twardowskiego, które obecnie przechowywane jest w zakrystii przepięknej barokowej bazyliki. Najcenniejsze jest wnętrze kościoła, udekorowane freskami o tematyce religijnej przez najwybitniejszego na ziemiach polskich freskarza doby baroku – Michała Anioła Palloniego.
 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry