DuoCaffe
 
 
Perły polskiego renesansu

Trasa: Kazimierz Dolny → Janowiec nad Wisłą

Program: Kazimierz Dolny [zamek, wieża Łokietka, rynek, fara, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Nadwiślańskie] → zamek magnacki z XVI w.

Uwagi:
Na życzenie klienta możemy zorganizować niewielki pokaz rycerski na zamku w Janowcu tylko dla szkolnej grupy.
W pierwszej połowie lipca na zamku w Janowcu regularnie odbywa się turniej rycerski wraz ze średniowiecznym jarmarkiem.


Kazimierz nad Wisłą – perła polskiego renesansu
Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek przewodnik czy podręcznik historii sztuki, w którym nie byłyby wspomniane budowle tego uroczego miasteczka. Kazimierz to miejsce magiczne, przyciągające co roku coraz więcej turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy. Malownicze położenie, wspaniałe zabytki i ludzie tworzą niepowtarzalne wrażenia zatrzymania czasu.

Co trzeba zwiedzić:

Ruiny potężnego niegdyś zamku:
Powstał w połowie XIV w. za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Rozbudowany w epoce gotyku otrzymał w XVI w. wspaniałą renesansową attykę. Do dziś zachowały się przepiękne wapienne ruiny.


Okrągłą wieżę wybudowaną o kilkadziesiąt metrów ponad zamkiem. Baszta jako tzw. górny zamek pełniła funkcje obronne zanim jeszcze powstała warownia Kazimierza Wielkiego. Broniono się w niej, kiedy już wszystko wokół uległo nieprzyjacielowi. 

Widok z baszty na Zamek w Kazimierzu Dolnym

Widok z baszty na Zamek

Kościół parafialny – farę: Ten jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta wznosi się poniżej zamku w pobliżu rynku. Wnętrze fary nakrytej jest przepięknym renesansowym sklepieniem kolebkowym. Zdobi je sztukateria ułożona we wspaniałe wzory geometryczne. Ów sposób zdobienia stał się jedną z cech charakterystycznych dla tzw. „renesansu lubelskiego”. W środku znajdują także najstarsze, zachowane w Polsce organy, które wstawiono w 1620 roku.


Rynek zaskakuje swymi niewielkimi rozmiarami ale i bogactwem zdobień na otaczających go budynkach. Do najcenniejszych kamienic zalicza się bliźniaczo stojące domy Krzysztofa i Mikołaja Przybyłów, których fasady przyozdobiono płaskorzeźbami postaci ludzkich i zwierzęcych oraz ornamentami roślinnymi. Idąc ulicą Senatorską napotykamy kolejną perełkę renesansu – Kamienicę Celejowską . Zwano ją również kamienicą Czarną ze względu na ciemną barwę tynku ściany przedniej. Wspaniała jest dekoracja grzebienia attyki. Pamiątką po handlu zbożem są znajdujące się tu do dziś liczne spichlerze, których do czasów obecnych dotrwało około kilkunastu.
Turyści często odwiedzają też Górę Trzech Krzyży. Trzy nawiązujące do Golgoty krzyże upamiętniają ofiary zarazy morowej, która nawiedziła te tereny na przełomie XVII i XVIII w. Widok ze wzgórza na miasto i Wisłę z pewnością wynagrodzi trudy wspinaczki. 



Rynek w Kazimierzu Dolnym


Muzeum Przyrodnicze

Dzieci mogą wziąć do ręki skamieniałość liczącą 65 mln lat i przenieść się w odległą przeszłość lub też zaobserwować z bliska życie pszczelej rodziny czy mieszkańców wiślanego akwarium. Razem z przewodnikiem zagłębią się w dziki i tajemniczy świat kazimierskich wąwozów i parowów. W oparciu o stałe i czasowe ekspozycje pracownicy muzeum prowadzą także lekcje muzealne. Podczas ostatnich pięciu lat w blisko 250 lekcjach wzięło udział aż 7.500 uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu całego kraju.





Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym


Muzeum Nadwiślańskie
w Kamienicy Celejowskiej
Prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów zajęcia opierają się na zbiorach oraz ekspozycjach stałych, co stanowi doskonałą bazę dla lekcji muzealnych poszerzając wiedzę dzieci i młodzieży szkolnej z zakresu historii i sztuki. Przykładowe temat lekcji to: „W średniowiecznym Kazimierzu”, „Kazimierz jako sztetł", „W miasteczku malarzy” czy „Na wiślanym szlaku”.

Janowiec - zamek magnacki z XVI w.
Kiedy w XVI w., broń palna królowała już na polach bitew, rycerskie zamki w swoim średniowiecznym kształcie szybko odchodziły w przeszłość. Dlatego zamek w Janowcu miał być nowoczesnym, bastejowym założeniem w stylu późnego renesansu, który wspaniałością i ogromem przyćmić miał położony po drugiej stronie Wisły zamek w Kazimierzu. Warownia była niemym świadkiem wielu niesamowitych i ważnych wydarzeń. Na uroczystości lokacji miasteczka gościli Zygmunt Stary i królowa Bona. Częstym zamkowym gościem był niejaki Jan Kochanowski. W 1783 zamek dostał się w ręce targowiczanina Mikołaja Piaskowskiego po... partyjce gry w karty. Obiekt jest obecnie imponującą ruiną, dumnie wznosząca się na wysokiej wiślanej skarpie. Zachowały się mury obwodowe, wieże i baszty. Na jej fasadzie bramy wejściowej widać dziwne malowidła. Cała dolna partia pomalowana jest w biało – czerwone pasy, zaś po prawej stronie u góry widać wizerunki rycerzy. Od wewnątrz wejście okalają częściowo zrekonstruowane krużganki, prowadzące na tarasy widokowe, skąd rozciąga się wspaniały widok na dolinę Wisły. W częściowo zrekonstruowanych budynkach oglądać można ciekawe wystawy. Zaraz obok warowni znajduje się zabytkowy zespół dworski. Dwór z XVIII w., stodoła z XIX, wozownia i inne budynki wspaniale oddają charakter szlacheckiego folwarku.



Janowiec - ruiny zamku magnackiego
 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry