DuoCaffe
 
 
Papiernia w Konstancinie Jeziornej


Trasa: Konstancin Jeziorna: Muzeum Papiernictwa → Tężnie

Program: Lekcja muzealna: poznawanie historii papieru, zajęcia praktyczne np. własnoręczne czerpanie papieru (2 – 3 godziny) → wizyta w leczniczej tężni

Uwagi: Lekcje prosimy zgłaszać z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem.



Muzeum i fabryka papieru
W roku 1760 tak pisano o początkach papierni: „W powiecie czerskim ziemi mazowieckiej, nad rzeką Jeziorką młyn wodny pobudowano. Nie zwyczajny był to młyn, w jednej części bowiem zboże mielono, a w drugiej zaś większej, majster kunsztu papierniczego w dwóch kadziach papier czerpał”. Z tak niewielkiej manufaktury historia uczyniła centrum wydarzeń politycznych końca XVIII w. Król Stanisław August Poniatowski posługiwał się tylko papierem z Jeziorny do sporządzania dokumentów. Na nim spisano Konstytucję 3 – go maja i uchwały Sejmu Czteroletniego. Również naczelnik Kościuszko kazał drukować na papierze czerpanym pierwsze papierowe pieniądze. Fabryka z tak świetną przeszłością działa nieprzerwanie od przeszło 244 lat! Papiernia zachęca dzieci i młodzież do udziału w lekcjach muzealnych, w trakcie których poznać można historię papieru. Można również spróbować trudnej sztuki czerpania papieru lub zapoznać się ze współczesną technologią jego wytwarzania.


Tężnie
Ta drewniana konstrukcja w kształcie okręgu to naturalne lecznicze inhalatorium. Po świerkowo-sosnowej konstrukcji wypełnionej tarniną spływa solanka. Pod wpływem wiatru i słońca intensywnie paruje co tworzy bogaty w jod mikroklimat. Klimat jodowo-ozonowy zbliżony jest do morskiego i działa niezwykle korzystnie w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych i tarczycy. 


 
Strona główna  |  Kontakt  |  Do góry